Select your Language: हिन्दी
BhubaneshwarEnvironmentOdishaखास रिपोर्ट

ଆଇଏଚଆରସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବତାସର ଗାଁରେ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଟେଙ୍କର ଯୋଗେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ

ଆଇଏଚଆରସି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ମେହେର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଦିନ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

12 ବର୍ଷର ସଂଗ୍ରାମ ପରେ 500 ଲୋକ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ ଗାଁ ପାନୀୟ ଜଳକୁ ନେଇ କିଛି ନ୍ୟାୟ ପାଇଲା | ଏହି ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ମେହେରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଓଡିଶା ଦଳର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ପରିଷଦର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବାଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ସିନ୍ଧେକେଲା ବ୍ଲକର ବାଟାସର ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

କିଡନୀ ବିଫଳତା ହେତୁ ଗତ ବର୍ଷରେ 30 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ପାଣିରେ ଲୁହା ର ଅତ୍ୟଧିକ ଉପସ୍ଥିତି, ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହୁତ ଦିନରୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଜଳ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବହେଳା କରୁଥିଲା |

ସବ୍ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସହ ଗତକାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ବିଡିଏ ରିପୁନାଥ ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର IHRC ଟିମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭୂତଳ ଜଳର ଶୁଦ୍ଧତା ପାଇଁ କୋଣସି ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଙ୍କର ମାଧ୍ୟମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ IHRC ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ମେହେର ଏହି ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ଆର୍ସେନିକ୍ ରିମୁଭାଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୁହା ପାଣିରୁ ବାହାର କରିଦେବ ଏବଂ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବ |

     

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ଆଉ ଏକ ଆସନ ହେବ | ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅନ୍ୟ IHRC ସଦସ୍ୟମାନେ ହେଲେ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାଗ, ଜୟନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ, ତେଜରାମ ସାହୁ, ସୁଦାମ ଚରଣ ସାହୁ |

Related Articles

Back to top button